Quality Performance Parts

Quality Performance Parts er Qualitecs private label inden for performance dele, tuningdele og motorsportskomponenter. Brandet er udviklet til kunder, der ønsker funktionelle og prisstærke dele til projektbiler, trackday, motorsport og specialbyg.

Sortimentet omfatter et bredt udvalg af dele til opbygning, optimering og vedligeholdelse af performancebiler. Det kan blandt andet være komponenter til motor, turbo, udstødning, køling, indsugning, brændstofsystem, montering og andre tekniske løsninger, hvor standarddele ikke altid er nok.

Hos Qualitec finder du Quality Performance Parts til dig, der bygger bil med fokus på funktion, performance og god værdi for pengene. Det er et oplagt valg til både gadebiler, trackday og motorsport, hvor der er brug for dele, der passer til seriøse projekter uden at gøre opbygningen unødigt dyr.

Sorter efter
Vis per side

Oliekøler med 10" elektrisk blæser - AN6

TMOC01
Kompakt universal oliekøler med AN6 tilslutninger og integreret 10" elektrisk blæser. Velegnet til køling af gearolie og andre egnede væsker, hvor effektiv køling er nødvendig selv ved lav hastighed eller stilstand.
1.250,00 (DKK) inkl. moms

Universalt gearkasseophæng i polyurethan

MKB044
Universalt gearkasseophæng i sort polyurethan til en lang række Chevrolet og GM biler og trucks fra 1958-2002. Justerbar boltafstand ca. 95-108 mm og samlet højde ca. 44,5 mm.
275,00 (DKK) inkl. moms

Elektrisk Olie- og vandtemperatursensor - Universal - 1/8" NPT

1.00203.08043
Sensor til vandtemperatur eller olietempratur
150,00 (DKK) inkl. moms

BMW ZF 8HP45 / 8HP50 / 8HP70 oliekøler adapter AN10

OAF30BK-AN10
Oliekøleradapter til BMW med ZF 8HP45, 8HP50 og 8HP70 automatgearkasse. Gør det muligt at tilslutte en ekstern oliekøler og leveres med 2 x AN10 fittings. 17 mm / M6-version.
745,00 (DKK) inkl. moms
Filters Close