MaxxECU PDM20
MaxxECU PDM20 er et avanceret strømfordelingsmodul til projekter, hvor du vil erstatte traditionelle sikringer og relæer med en mere moderne, fleksibel og intelligent løsning. I stedet for en klassisk el-tavle med mange separate komponenter giver PDM20 dig elektronisk styring af bilens strømforbrug, så du får bedre kontrol over belastninger, mere enkel fejlfinding og en mere overskuelig installation i både gadebil, trackday-bil og motorsportsbyg. MaxxECU beskriver selv PDM20 som et Power Distribution Module udviklet til deres egne systemer, og det er netop relevant i projekter, hvor ledningsnet, strømstyring og driftssikkerhed skal være på et højere niveau end med almindelige relæbokse.
En af de store fordele ved MaxxECU PDM20 er, at det ikke bare fordeler strøm, men også giver aktiv kontrol og overvågning af de enkelte kredse. Modulet har en maksimal samlet kapacitet på 230A og 20 outputs fordelt på 8 x 25A, 8 x 15A og 4 x 8A. Alle outputs kan PWM-styres, hvilket gør det muligt at bruge PDM20 til langt mere end simpel tænd/sluk-funktion. Det kan for eksempel være relevant til blæsere, pumper, lys, varme, ventiler og andre elektriske forbrugere, hvor du ønsker mere præcis styring. Samtidig har PDM20 7 digitale eller analoge 0-24V inputs, separat 5V-forsyning og sensorjord, samt justerbar overstrømsbeskyttelse med automatisk genstart og mulighed for soft start.
PDM20 er lavet til at arbejde sammen med MaxxECU via CAN-bus og konfigureres i MTune, så opsætning af inputs, outputs og funktioner sker i samme softwaremiljø som resten af systemet. MaxxECU’s egen dokumentation understreger, at PDM’en er integreret med ECU-platformen for at gøre opsætning af outputs, PWM-funktioner, keypads og deling af værdier lettere, og at den i praksis er bygget til brug sammen med en MaxxECU. Det gør PDM20 til et stærkt valg for dig, der ønsker en samlet løsning, hvor motorstyring og strømstyring arbejder tæt sammen, frem for at bygge flere separate systemer op omkring bilen.
MaxxECU PDM20 passer derfor godt til specialbyg og motorsportsprojekter, hvor du vil have mere styr på strømfordeling, færre traditionelle relæer og bedre mulighed for at overvåge belastning og fejl på de enkelte udgange. Den understøtter også CAN-keypads og fejl-/advarselskoder, hvilket gør den endnu mere interessant i biler, hvor du vil bygge en ren og professionel el-løsning op med fokus på funktion, servicevenlighed og fleksibilitet.
Specifikationer:
Power Distribution Module til MaxxECU systemer.
Designet til at erstatte traditionelle sikringer og relæer.
Maksimal samlet belastning på 230A.
20 outputs i alt.
8 outputs á 25A.
8 outputs á 15A.
4 outputs á 8A.
Alle outputs kan PWM-styres.
7 digitale eller analoge 0-24V inputs.
Separat 5V strømforsyning og sensorjord.
CAN-bus kommunikation.
Opsætning og styring via MTune software.
Justerbar overstrømsbeskyttelse.
Automatisk genstart med mulighed for soft start.
Understøttelse af CAN-keypads.
Fejlkodehåndtering og advarselsniveauer.
- 1
- 2