Flex Fuel slanger

Flex Fuel slanger bruges i brændstofsystemer, hvor der stilles højere krav til materialer, tæthed og holdbarhed end ved almindelig benzinbrug. Når en bil kører med ethanolblandinger, E85 eller som en del af et flex fuel setup, er det vigtigt at vælge slanger, der er egnet til brændstof med ethanol, da almindelige gummislanger over tid kan blive hårde, porøse eller nedbrudt. Derfor er Flex Fuel slanger et oplagt valg til tuning, motorsport og specialbyggede biler, hvor driftssikkerhed og korrekt brændstofforsyning er afgørende.

Hos Qualitec finder du Flex Fuel slanger til brug i moderne brændstofsystemer, hvor der ønskes en sikker løsning til både benzin og ethanolholdigt brændstof. De bruges ofte sammen med AN-fittings, brændstofpumper, catch tanks, fuel rails, filtre og flex fuel sensorer, og de er velegnede til både gadebiler med opgraderet benzinanlæg og mere krævende motorsportsprojekter. En korrekt valgt Flex Fuel slange gør det lettere at bygge et brændstofsystem, der kan holde til høj belastning, højt flow og de kemiske påvirkninger, som ethanol kan give.

Flex Fuel slanger er især relevante ved opbygning eller opgradering af benzinanlæg, hvor man ønsker bedre kompatibilitet med E85, højere sikkerhed og længere levetid i hele systemet. De bruges ofte i forbindelse med ombygninger, hvor standard slanger ikke længere er nok, eller hvor der ønskes en mere professionel løsning med fokus på performance og holdbarhed. Uanset om du bygger til trackday, motorsport, gadebil eller specialprojekt, er det vigtigt at vælge de rigtige brændstofslanger til formålet.

Hos Qualitec har vi fokus på dele til tuning, motorsport og performance biler, og i vores udvalg af Flex Fuel slanger finder du løsninger til brændstofsystemer, hvor kvalitet og kompatibilitet betyder noget. Det gør det nemmere at sammensætte et komplet og driftssikkert system med de rigtige komponenter fra tank til motor.

Sorter efter
Vis per side

Flexrør til Benzinpumpe – Flexslange 170 mm – ID 8mm / 8mm

1.00203.02032
Flexslange som bruges internt i benzintanken mellem benzinpumpe og udgangsstuds.
99,00 (DKK) inkl. moms

Fuel Hose – 300 mm – 8 mm ID (PTFE / Teflon)

1.00324.04-8x300
FLEX HOSE 300mm. ID:8mm/8mm
100,00 (DKK) inkl. moms

Fuel Hose – 450 mm – 8 mm ID (PTFE / Teflon)

1.00323.02-8x450
100,00 (DKK) inkl. moms

Fuel Hose - 300mm Length x 10mm ID

1.00233.02011
200,00 (DKK) inkl. moms

Fuel Hose - 450mm Length x 10mm ID

1.00233.02021
200,00 (DKK) inkl. moms