Hos Qualitec finder du et spændende udvalg af AN-fittings i sort til motorsport, tuning og specialbyggede biler. AN-fittings bruges ofte til opbygning af brændstofsystem, oliesystem, catch tank, servostyring, kølesystem og andre løsninger, hvor der stilles krav til tæthed, holdbarhed og et professionelt look. De sorte fittings er et eftertragtet valg blandt både mekanikere og entusiaster, fordi de giver et stilrent udtryk og samtidig tilbyder en praktisk og fleksibel løsning til mange typer opbygninger. Uanset om du mangler lige fittings, reduktioner, samlinger eller adaptere, finder du her AN-fittings til mange forskellige projekter og opbygninger.
Disse AN-fittings er fremstillet af aluminium, og overfladebehandlet med sort eloxering/anodisering. Sort er den mest populære farve, men vi har også et udvalg af AN-fittings i rød/blå. Vores AN-fittings er i rigtig god kvalitet og kan afmonters og sættes på nipler flere gange uden at blive utætte eller dårlige.
Sæt med 2 stk. AN4 nippel-adaptere fra Turbosmart med 1/16" NPT hangevind og AN4 hangevind. Anvendes til at forbinde en komponent med 1/16" NPT hungevind til en AN4 hunfitting, eksempelvis i tryk- og væskesystemer.
Lige reduktionsadapter fra GoldLine i sort aluminium med AN10 hun 7/8"-14 UNF gevind i den ene ende og AN8 han 3/4"-16 UNF gevind i den anden. Adapteren gør det muligt at forbinde komponenter med forskellige AN-størrelser og anvendes til overgang fra AN10 hun til AN8 han. Velegnet til olie-, brændstof- og andre væskesystemer med kompatible tilslutninger.