GM LS termostat 71°C / 160°F – high flow

High-flow termostat til GM LS-motorer med en åbningstemperatur på 71°C / 160°F. Velegnet til performance- og motorsportsapplikationer, hvor der ønskes en lavere åbningstemperatur end med en standardtermostat
Varenummer: 365-160

Lagerstatus: Bestillingsvare

462,50 (DKK) inkl. moms
i h

GM LS termostat 71°C / 160°F

High-flow termostat til en række GM LS-baserede motorer. Termostaten begynder at åbne ved 71°C / 160°F og giver kølevæsken mulighed for at cirkulere tidligere end med en termostat med højere åbningstemperatur.

Termostaten er udstyret med bypass-ventil og har en konstruktion i kobber/messing med hus i rustfrit stål.

Denne version anvender den nyere LS-termostatkonstruktion og passer blandt andet til en række LS3, L99, LS7, LS9 og LSA-applikationer samt flere GM V8-motorer fra SUV- og pickup-modeller.

Kan også anvendes sammen med eksterne termostathuse, der er beregnet til denne type GM LS-termostat.

Specifikationer
Åbningstemperatur: 71°C / 160°F
Type: High flow
Termostattype: GM LS
Bypass-ventil: Ja
Materiale: Kobber / messing
Hus: Rustfrit stål
Øvre diameter uden pakning: Ca. 55,9 mm
Øvre diameter med pakning: Ca. 59,4 mm
Nedre diameter: Ca. 40,4 mm
Total længde: Ca. 68,8 mm
Pakning medfølger: Nej
Erstatter bl.a. GM OE: 89018168

0.0 0
Skriv din egen anmeldelse Close
  • Kun registrerede brugere kan skrive anmeldelser
*
*
  • Dårlig
  • Fremragende
*
*
*
Kun registrerede brugere kan skrive anmeldelser
Kunder der har købt denne vare købte også

PRP inline termostathus LS

PRP-6835
Inline termostathus i anodiseret aluminium til montering direkte i kølerslangen. Beregnet til LS-style termostater og velegnet til specialbyggede kølesystemer, motorombygninger og LS swaps.
995,00 (DKK) inkl. moms