Bardahl 5 Ltr. Racing Kølervæske
Bardahl Racing Kølervæske 5 liter er en klar-til-brug kølervæske udviklet til motorsport og hård belastning, hvor stabil køling er afgørende. Produktet er lavet til at forbedre varmeudvekslingen i kølesystemet og kan ifølge Bardahl reducere motortemperaturen med op til 15°C under løb. Det gør den oplagt til banebiler, trackday-biler, gokarts og andre projekter, hvor høj belastning stiller ekstra krav til kølingen.
Bardahl Racing Kølervæske hjælper med at beskytte kølesystemet mod korrosion, beskytter vandpumpen og modvirker kavitation, som kan opstå ved høje omdrejninger og hård belastning. Samtidig er den udviklet til at hjælpe med at undgå overophedning, effekttab og mekaniske problemer, uden at angribe samlinger, slanger eller plastdele. Bardahl angiver også, at produktet er sikkert til blandt andet aluminium, magnesium, kobber og bronze.
En vigtig detalje er, at denne racing kølervæske er baseret på destilleret vand og er udviklet til brug, hvor glykolbaseret kølervæske ikke ønskes eller ikke er tilladt. Det betyder også, at den ikke skal forveksles med almindelig frostbeskyttende kølervæske til helårsbrug. Bardahls tekniske oplysninger beskriver den som et produkt til konkurrencebrug og angiver, at systemet efter løb bør tømmes og fyldes korrekt igen.
Specifikationer
Indhold: 5 liter
Type: Racing kølervæske / klar til brug
Kogepunkt: 100°C
Temperaturreduktion: Op til 15°C under løb
Anvendelse: Motorsport, trackday, karting og hårdt belastede kølesystemer
Beskytter mod korrosion: Ja
Beskytter vandpumpen: Ja
Forhindrer kavitation: Ja
Sikker til: Aluminium, magnesium, kobber, bronze, samlinger, slanger og plastdele
Glykolbaseret: Nej
Frostbeskyttelse: Nej
Produktnr.: 13113
EAN: 5015794131132