King plejlstangslejer Toyota 2JZ-GE/2JZ-GTE XPC undersize 0,026 mm

Leverandør: King Engine Bearings
Plejlstangslejer til Toyota 2JZ-GE og 2JZ-GTE motorer. Til 0,026 millimeter slebet krumtap. XPC coated for ekstra beskyttelse.
Varenummer: CR6754XPC.026

Lagerstatus: Bestillingsvare

959,97 (DKK) inkl. moms
i h

King plejlstangslejer til Toyota 2JZ-GE og 2JZ-GTE motorer, hvor krumtappen er slebet 0,026 millimeter. Dette er et undersize lejesæt og skal kun bruges, hvis krumtappen er bearbejdet til korrekt mål. Det er ikke det rigtige valg til en standard krumtap.

King XPC-serien er udviklet til krævende motorbygninger og høj belastning. Lejerne har coated overflade, som giver ekstra beskyttelse ved hård brug, højt olietryk, høje omdrejninger og motorsport.

King lejer bruges ofte ved motorrenovering, tuning og performance-opbygninger, hvor der ønskes stærke og præcise lejer til motorens krumtap. Korrekt lejestørrelse er afgørende for olietryk, holdbarhed og driftssikkerhed.

Korrekt lejestørrelse og lejespil er afgørende for olietryk, holdbarhed og driftssikkerhed. Kontrollér altid krumtapmål og lejespil inden montering. Forkert lejestørrelse eller forkert montering kan medføre alvorlige motorskader.

*
*
*